1 an de TRIALOG

Revista parohiei Aprilie 20, 2022

De ce “Trialog”?

Anul trecut, la Praznicul Învierii Domnului, am lansat, cu entuziasm, proiectul catehetic “TRIALOG”: Foaie de informaţie şi spiritualitate, cu apariţie lunară.
De ce “Trialog”? Fiindcă în comunicarea dintre noi Îl chemăm ca îndrumător şi prieten pe Dumnezeu. De asemenea pentru că Duhul Sfânt, Cel care ne este ocrotitor, prin sărbătoarea hramului parohiei, este Persoană a Sfintei Treimi, iar trialogul face parte din relaţiile intratrinitare.
Încercăm în fiecare apariţie a acestui demers catehetic să vă aducem la cunoştinţă sau să clarificăm anumite subiecte ale învăţăturii de credinţă creştină ortodoxă, să vă prezentăm aspecte din viaţa parohiei și să vă oferim recomandări bibliografice şi liturgice.
Întreprindem acest proiect cu nădejdea că aşezăm în sufletele dumneavoastră un moment de tihnă şi un început al cercetării lăuntrice, care să vă apropie de Dumnezeu.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!