Acatistul Maicii Domnului, la icoana Triherusa

Revista parohiei Iunie 16, 2020

În ataşament găsiţi acatistul Maicii Domnului, la icoana Triherusa, pe care puteţi să îl descărcaţi gratuit, în format pdf, A4.

Icoana Maicii Domnului „a Sfântului Ioan Damaschin” este prăznuită pe 12 iulie, 28 iunie și 4 decembrie. Această icoană a Maicii Domnului este cunoscută sub numele de Icoana Maicii Domnului „cu trei mâini”, Icoana Maicii Domnului „a Sfântului Ioan Damaschin” sau Icoana Maicii Domnului „Τριχερούσα” – Triherusa sau Trihirusa.

O copie a icoanei „Τριχερούσα” de la Mănăstirea Hilandar din Muntele Athos se află și în biserica noastră, primită în dar de la preaiubitul părintele nostru Iustin Pârvu. Această copie făcătoare de minuni a icoanei Maicii Domnului „cu trei mâini” este așezată în paraclisul „Sfântul Ioan Rusul”, aflat la demisolul bisericii. Ea a fost împodobită în timp cu odoare și sfinte cruci, donate de unii credincioși, ca mulțumire pentru binefacerile primite.

Atașamente:
PDF icon acatist_trih.pdf