Daruri de Naşterea Domnului

Viața parohiei Decembrie 22, 2020

Urmând tradiţiei, am oferit marţi, 22 decembrie 2020, pachete cu produse alimentare către 50 de familii.

„Hristos Se naşte, măriţi-L!”

Această catavasie (din grecescul katabaino, "coboară") este un imn de încheiere a unor cântări din cadrul slujbelor bisericeşti din perioada Naşterii Domnului.

Ea ne îndeamnă la slăvirea Numelui Domnului şi la preţuirea semenilor, pentru că iubirea de semeni este răspunsul nostru la iubirea lui Dumnezeu faţă de oameni.

Urmând tradiţiei, am oferit anul acesta pachete cu produse alimentare către 50 de familii din parohie şi nu numai, pregătite prin donaţiile câtorva credincioşi şi din fondurile parohiei.

Aceste pachete au fost împărţite de către voluntarii parohiei, cu respectarea normelor sanitare.

Mulţumim celor ce v-aţi implicat în această acţiune filantropică. Bucuria pe care o faceţi celor sărmani să vă fie bucurie veşnică!

Vă dorim tuturor sărbători cu bucurii izvorâte din Naşterea Domnului nostru Iisus Hristos!

La mulţi ani!