Preot coslujitor Zaharia Ştefan

Preoți slujitori Decembrie 3, 2019

Este născut pe data de 17 decembrie 1982, în Piatra-Neamţ, părinţii numindu-se Mihai (originar din Girov) şi Antoneta (originară din Căciuleşti, comuna Girov). Are un singur frate, Florin Zaharia, master al Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Iaşi, specializarea Patrimoniu Cultural.

Este căsătorit din 6 octombrie 2002 cu Elena–Cristina Zaharia, din localitatea Beţeşti, comuna Rediu, judeţul Neamţ, de profesie Asistent la Agenţia Judeţeană pentru Plăţi şi Inspecţie Socială Neamţ.

Tânărul Ştefan a fost hirotonit diacon în ziua de 2 noiembrie 2002 şi preot în ziua de 17 noiembrie 2002 în Catedrala Mitropolitană din Iaşi de către Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, pentru parohia Conţeşti-Girov, în care a fost numit la data de 30 noiembrie 2002. A fost hirotesit duhovnic în ziua de 11 decembrie 2002.

A absolvit Seminarul Teologic "Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena" Piatra-Neamţ, promoţia 2002, Facultatea de Teologie Ortodoxă "Dumitru Stăniloae" Iaşi, secţia Pastorală, promoţia 2008, cursurile de Master în teologie, secția Teologie Practică şi Misionar-Pastorală în 2010, la Facultatea de Teologie Ortodoxă "Dumitru Stăniloae" Iaşi şi cursurile de Master în teologie, specializarea Patrimoniu Cultural, în 2013, la aceeaşi facultate.

În ziua de 16 decembrie 2015, părintele Ştefan Zaharia a obţinut gradul 1 în preoţie.

Înaltpreasfinţitul Teofan, Arhiepiscopul Iaşilor şi Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, l-a hirotesit pe preotul Ştefan Zaharia iconom stavrofor în data de 21 noiembrie 2018.

Începând cu data de 1 noiembrie 2019 preotul Ștefan Zaharia este numit slujitor la parohia "Pogorârea Sfântului Duh" Gară din Piatra-Neamţ.

Data hirotonire: 2002-11-17T00:00

Citește alte articole despre: Parohia, Preot Ștefan Zaharia