Psaltirea

Viața parohiei Aprilie 2, 2020

...vă propunem să citim Psaltirea, în bucuria luminii candelei sau a lumânării altarului de acasă. Nu e o noutate, ci o invitaţie la o mai atentă cercetare a sufletelor noastre!

Psaltirea! Ce frumos sună, cu accent arhaic cumva, dar atât de actual! Pentru cei mai mulți dintre noi, cei care suntem și aici, în acest spațiu virtual, Psaltirea este temelie a vieții și sprijin în tot ce facem și decidem.

Pe pagina de facebook am distribuit un afiș catehetic, editat de Biroul de catehizare al Arhiepiscopiei Iașilor. E cea de a treia apariție a foii "Cuvânt catehetic”, din martie 2019. Il ataşăm acum şi aici, în acest articol, pentru documentare.

Suntem în perioada aceasta de întristare, a Postului Mare, iar în contextul cotidian. într-o etapă a vieţii noastre, care ne apasă mai abitir decât oricare alta, poate. Fiindcă avem nevoie de hrană pentru suflete şi de sănătate pentru trup şi suflet, vă recomandăm citirea Psaltirii. Cu binecuvântarea duhovnicului! Ascultarea şi primirea binecuvântării fac parte din firescul traiului oricărui ortodox. La care adăugăm discernământ!

Psalmii exprimă frământările interioare, dar şi aspiraţiile de mai bine ale omului, astfel încât Psaltirea devine cartea fiecărui suflet "necăjit şi dosădit“, aşa după cum frumos glăsuieşte o veche vorbă românească. Părintele Paisie Olaru ne învăţa: "Este păcat că noi nu mai cunoaştem puterea Psaltirii, frumuseţea duhovnicească a psalmilor. Cândva o rosteau în ison sau o cântau, imitând pe sfinţii îngeri. Dar să nu uităm că cititul psalmilor este trupul rugăciunii, iar înţelesul adânc al psalmilor este sufletul rugăciunii. Trupul fără suflet este mort. Adică citirea psalmilor fără cugetare şi atenţie aduce puţin folos".

Cu aceste gânduri, vă propunem să citim Psaltirea, în bucuria luminii candelei sau a lumânării altarului de acasă. Nu e o noutate, ci o invitaţie la o mai atentă cercetare a sufletelor noastre!

Doamne miluieşte-ne!

Atașamente:
Image icon psaltirea.jpg
Citește alte articole despre: Psaltirea, îndemn, Postul Mare, Biserica Gară Piatra-Neamţ