Tradiţie şi bucurie

Viața parohiei Decembrie 20, 2019

Parohia „Pogororârea Sfântului Duh” Gară continuă o tradiţie filantropică de două decenii, familiile sau persoanele singure aflate în pragul sărăciei fiind beneficiare ale darurilor pentru sărbători. Conform anchetelor sociale întocmite de domnul Valentin Olteanu, asistentul social al parohiei, 50 de familii au primit, în ziua de 19 decembrie 2019, alimente şi îmbrăcăminte, donate de credincioşi sau achiziţionate cu sume de bani din fondul parohial.

„Naşterea Domnului Iisus Hristos este cel mai frumos dar pe care ni L-a făcut Tatăl ceresc, este un act de iubire dumnezeiască căruia îi oferim şi noi răspuns. Dumnezeu coboară din slava cerului, din lumea îngerilor, ca noi să coborâm la casele săracilor, orfanilor, văduvilor, bolnavilor şi la ale celor care au nevoie de noi. Această perspectivă face din Naşterea Domnului o sărbătoare a inimii, a milostivirii, a generozităţii.

Mulţumim minunaţilor oameni pe care ni i-a dăruit Dumnezeu şi care au făcut posibilă această acţiune şi în acest an.” (Pr. Paroh Gheorghe Mocanu)

În urmă cu 20 de ani, în sfânta zi de 25 decembrie 1999, în paraclisul de la demisol, s-a săvârşit prima Sfântă Liturghie, marele dar al Crăciunului pentru parohia noastră.

Hristos se naște, slăviți-l! Hristos din ceruri, întâmpinați-l!, Hristos pe pământ, înălțați-vă!

Pr. Ştefan Zaharia