Un dar de mare preţ

Evenimente Aprilie 5, 2020

Mulţumim Preacuvioasă Maică Parascheva pentru grija pe care ne-o porţi!

Prin rânduiala Bunului Dumnezeu, oraşul nostru a primit un mare dar astăzi, negândit, dorit de unii, dar neaşteptat de către cei mai mulţi dintre credincioşi. Cuvioasa Parascheva ne-a cercetat, căutând către dragostea creştinilor care înconjoară sfintele biserici, goale, dar slujitoare.

Pentru câteva clipe, dar atât de pline de sens, timpul liturgic a stat în loc, aşteptând binecuvântarea celui mai mare pentru a începe Sfânta Liturghie. Şi am început-o ca într-o mănăstire, cu binecuvântarea Stareţei Moldovei.

Mulţumim Preacuvioasă Maică Parascheva pentru grija pe care ne-o porţi! Ai făcut din noi, preoţii, cântăreţii, ostenitorii, credincioşii şi închinătorii bisericii „Pogorârea Sfântului Duh” din Piatra-Neamţ, ai tuturor bisericilor de parohie şi de mănăstire din judeţele Neamţ, Botoşani şi Iaşi, dar, totodată, ai tuturor sfintelor altare din ţara noastră, altare de pocăinţă, de mulţumire şi de rugăciune!

Ai grijă de cei bolnavi şi de cei care se jertfesc pentru ei, doctori, asistenţi, îngrijitori şi binefăcători ai spitalelor şi instituţiilor medicale, de noi şi de cei ce te cheamă în ajutor!

Binecuvintează-l Doamne pe Înaltpreasfinţitul Părintele nostru Teofan, care ne-a oferit acest mare dar înaintea prăznuirii Sfintelor Paşti, spre întărire sufletească şi încurajare pe drumul către mântuire! Pomeneşte-i pe toţi cei care au făcut posibilă această întâlnire de mare folos cu Preacuvioasa Maică Parascheva!

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!